Oczywiście nie oznacza to, że praw autorskich do utworu nie należy chronić. Ujawnienie kodu podmiotom nieuprawnionym prowadzi bowiem do utraty kontroli nad oprogramowaniem i rodzi ryzyko jego wykorzystania – nawet, jeżeli takie wykorzystanie jest nielegalne. Co więcej, niestety tego rodzaju naruszenia bardzo trudno wykryć, trudno więc pociągnąć do odpowiedzialności podmioty nielegalnie rozpowszechniające lub korzystające z oprogramowania.
Zgodnie z pytaniem przyjmujemy, że:
- planują Państwo w przyszłości nadal wykorzystywać licencjonowane oprogramowanie (np. „sprzedawać” licencje kolejnym klientom) – a zatem będzie ono udostępniane w ramach licencji niewyłącznej;
- klient (licencjobiorca) nie chce być związany daleko idącymi zobowiązaniami do zachowania w poufności kodu źródłowego, który ma być mu udostępniony.
Dlatego w pierwszej kolejności rekomendujemy, aby podjęli Państwo próbę przekonania Klienta do zobowiązania (w umowie), że zachowa kod źródłowy w poufności. Najlepiej, aby złamanie tego zobowiązania zagrożone było karą umowną – to ułatwi Państwu ewentualne dochodzenie roszczeń, a zatem w praktyce zwiększy ochronę Państwa własności intelektualnej.
Jeżeli na zobowiązanie do zachowania poufności nie ma szans i godzicie się Państwo z ryzykiem, które niesie brak takiego zobowiązania: rekomendujemy przynajmniej wskazanie wprost w umowie licencyjnej poufnego charakteru przekazanego kodu źródłowego i podkreślenie, że stanowi on tajemnicę Państwa przedsiębiorstwa i jest chroniony prawnie. Oczywiście w umowie warto również podkreślić zakaz udzielania sublicencji, bądź przenoszenia uprawnień z tytułu licencji na inny podmiot. Państwa Klient powinien być jednocześnie świadomy tego, że tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona nie tylko na mocy ustaleń stron (zawartych w samej umowie licencyjnej lub osobnej umowie o zachowaniu poufności), ale również przez przepisy prawa. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. (Zgodnie z przepisami, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.)
Podsumowując, niezależnie od tego, czy klient chce wprost zobowiązać się do zachowania kodu źródłowego w poufności, pozostanie on zobowiązany do jego ochrony tak długo, jak będzie on stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Kluczowe jest przy tym Państwa zastrzeżenie o poufnym charakteru przekazywanego kodu źródłowego. Rekomendujemy też wyraźne zastrzeżenie w umowie licencyjnej, jakie działania klienta w stosunku do ujawnionego mu kodu źródłowego są dozwolone, a jakie wprost zabronione.
Podstawa prawna:
- art. 79 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. z dnia 6 czerwca 2019 r., Dz.U. z 2019 r. poz. 1231)
- art. 11 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj. z dnia 16 maja 2019 r. Dz.U. z 2019 r. poz. 1010)